logo eko wisla
   
Eko-Wisła Sp. z o.o.
Eko-Wisła na youtube

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

komiks srodek 4

Bezmyślność mści się nawet po wielu latach, narażając ludzkie życie i niszcząc środowisko. Tak najkrócej można opisać przesłanie komiksu, powstałego z inicjatywy Eko-Wisły.

 

„Historia Mateusza, czyli co by było gdyby…” to 32-stronicowy komiks, poruszający tematy związane z dbałością o środowisko naturalne i segregacją odpadów. Poznajemy w nim trójkę chłopców ze Świecia, którzy podczas wycieczki rowerowej do lasu w okolicach Sulnówka śmiecą, rzucając opakowania po chipsach i słodyczach oraz butelki po napojach.

Mija dziesięć lat… Jeden z nich, Mateusz, zostaje strażakiem. Podczas szkolenia dla pracowników Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku, strażacy dostają informację o pożarze w pobliskim lesie. Mateusz bierze udział w akcji gaśniczej. Na miejscu dowiaduje się, że pożar spowodowała nagrzana od słońca butelka, tam gdzie przed laty urządzili sobie z kolegami piknik. Nękany wyrzutami sumienia zgłasza się do najtrudniejszego zadania podczas gaszenia pożaru. Dochodzi do wypadku i wynosi rannego kolegę spomiędzy płonących drzew. Chociaż wszyscy traktują go z tego powodu jak bohatera, Mateusz nie może pozbyć się poczucia winy, że nie doszłoby do tego wszystkiego, gdyby nie jego bezmyślność sprzed lat…

- Najskuteczniejszymsposobem na wyrabianie postaw proekologicznych jest docieranie do dzieci i młodzieży. Uznaliśmy, że komiks najlepiej spełni to zadanie. Żyjemy w czasach cywilizacji obrazkowej i taka forma najbardziej przemawia do młodych ludzi – mówi Tadeusz Werkowski, prezes spółki Eko-Wisła, która zarządza MKUOK w Sulnówku. – Kompleks często odwiedzają wycieczki z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Na zakończenie pokazujemy uczestnikom film, jak funkcjonuje zakład. Teraz będą również otrzymywali w prezencie komiks, by wiedzieli, jak ważna jest troska o środowisko i segregowanie odpadów – wyjaśnia prezes.

„Historia Mateusza” trafił również do szkół i bibliotek, dzięki temu, że część nakładu kupiła gmina Świecie oraz Zakład Usług Komunalnych.

Komiks wydano w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Autorami scenariusza są Justyna Suchomska i Andrzej Pudrzyński, a rysunków Dawid Żurawski.

 komiks srodek 2

komiks srodek 3

komiks srodek 4

komiks okladka